• Agritema
  • Сатті
  • Як біофунгіцид Prestop® бореться із захворюваннями

Як біофунгіцид Prestop® бореться із захворюваннями

Активна речовина препарату Prestop®, гриб Gliocladium catenulatum штам J1446, є антагоністом до багатьох грибкових патогенів. Він здатний контролювати захворювання як в ґрунті чи поживному середовищі, так і в надземних частинах рослин.

G.catenulatum діє в основному профілактично, хоча в деяких випадках (Botrytis і Didymella) за умови, що обробка препаратом Prestop® проводиться відразу після виявлення симптомів, він може зупинити розвиток вже існуючих уражень.

Дія G.catenulatum обумовлена декількома основними механізмами. Залежно від обставин і ситуації, задіюється один або кілька з цих механізмів.

Завдяки наявності не одного, а декілька способів дії G.catenulatum не викликає резистентність (стійкість) у патогенних штамів – навіть після частого застосування.

Колонізація

Чи не найважливішим фактором у дії G.catenulatum є висока здатність колонізувати коріння, листя і квіти. Будучи першим колонізатором, антагоніст стримує проникнення патогенів у клітини рослини. Тому дуже важливими є ранні терміни та превентивні обробки.

G. catenulatum ефективно колонізує коріння.

Особливо легко для G.catenulatum колонізація ризосфери відбувається у мінеральній ваті через відсутність конкуруючих мікроорганізмів. Хоча G.catenulatum добре зберігається і в інших середовищах вирощування – торфі і ґрунті. Незважаючи на хорошу здатність G.catenulatum до колонізації, кількість колоній поступово знижується, тож потрібно проводити повторні обробки.

Конкуренція

Іншою вагомою частиною механізму контролю захворювань G.catenulatum є конкуренція. Це доведено в лабораторних умовах. Наприклад, при одночасній інокуляції G.catenulatum і Botrytis зростання патогена повністю запобігається антагоністом, що свідчить про хорошу конкурентну здатність G.catenulatum.

Зліва: Необроблений Botrytis. Справа: G.catenulatum пригнічує ріст Botrytis, конкуруючи за поживні речовини та життєвий простір.

Те ж саме явище, що спостерігалося в лабораторії, проявляється і на практиці: якщо видимі симптоми Сірої гнилі на ягодах та стеблах томатів, Чорної стеблової гнилі (Аскохітоз, Дідімела) на стеблах малини та огірків вже з’явилися, все ще можна зупинити подальший розвиток хвороб, якщо почати обробку препаратом Prestop® відразу після виявлення хвороби. У таких випадках більш імовірно, що G.catenulatum конкуруватиме за поживні речовини та життєвий простір ефективніше, ніж будь-які інші мікроорганізми.

Не завжди легко побачити різницю між конкуренцією та колонізацією. У неорганічних субстратах, таких як мінеральна вата, G.catenulatum не потрібно конкурувати, тому що на початку культивування там майже немає природних мікроорганізмів. В свою чергу, органічні середовища (торф або ґрунт) для вирощування містять багато природних мікроорганізмів, але, незважаючи на це, G.catenulatum може легко колонізувати і їх.

Гіперпаразитизм

G.catenulatum діє як мікопаразит, отримуючи поживні речовини від грибкових патогенів. Антагоніст обвивається навколо гіфів патогенів і прилипає до їх поверхні, утворюючи аппрессорій- подібні структури. За допомогою певних ферментів G.catenulatum проникає в гіф господаря і таким чином знищує (пожирає) патоген.

Активність ферментів

Відомо, що ферменти допомагають у гіперпаразитизмі, але крім цього ряд досліджень на зруйнованих гіфах патогена, коли G.catenulatum J1446 ріс поруч з патогеном, показали, що ферментна активність в ширшому контексті є частиною механізму дії цього штаму. G.catenulatum виділяє хітинази і β-1,3-глюканові ферменти, які здатні розщеплювати хітин і глюкан целюлози відповідно. Ці речовини є основними компонентами клітинних стінок грибів, тому розкладання грибкових патогенів за допомогою цих ферментів є дуже корисним результатом застосування Prestop®

Індукована стійкість

Є серйозні підстави вважати, що після обробки коренів G.catenulatum деякі позакореневі хвороби пригнічуються, що є ознакою індукованої стійкості. Наприклад, коли коріння обробляються препаратом Prestop®, борошниста роса з’являється пізніше, і симптоми не такі сильні, як у випадках без біофунгіциду.

G. catenulatum виживає на листку близько 4 тижнів, захищаючи рослину від атак патогенних грибків.
Міцелій G.catenulatum на поверхні листка томату.
Зліва: G.catenulatum колонізує тичинку квітки яблуні, запобігаючи проникненню Fusarium avenaceum – збудника серцевинної гнилі в плід, що розвивається. Справа: тичинка, заражена Fusarium avenaceum.
G. catenulatum, що проникає в гіфи збудника Rhizoctonia solani, чітко вказує на гіперпаразитизм.
Зліва: проростання Fusarium avenaceum. Справа: G. catenulatum, що паразитує на Fusarium avenaceum
Зліва: споруляція Botrytis. Справа: Botrytis після паразитування G. catenulatum

Схожі новини

Мікроорганізм, який ви купуєте, повинен бути чітко ідентифікований. Чому питання вибору штаму таке важливе. Яка концентрація є оптимальною? Як довго продукт може зберігатися? Коли і як застосовувати препарат на основі мікроорганізмів? Які властивості мікроорганізмів? Хто виробник? Навіщо додавати мікроорганізми, якщо вони і так присутні в природі? Рослини природним чином заселені мільярдами мікроорганізмів. Вивчення мікробних угруповань, […] …