• Agritema
  • Новини
  • Соя – стратегічна культура у світі та Україні. Вирощування сої з інокулянтами

Соя – стратегічна культура у світі та Україні. Вирощування сої з інокулянтами

Протягом тисячоліть соя привертала до себе увагу людини. Вона одна з найдавніших культурних рослин, яку почали вирощувати в Азії разом з рисом.

ВИРОЩУВАННЯ СОЇ З ІНОКУЛЯНТАМИ

Наталія Гордійчук, ТОВ “АГРІТЕМА”

Протягом тисячоліть соя привертала до себе увагу людини. Вона одна з найдавніших культурних рослин, яку почали вирощувати в Азії разом з рисом.

В Україні соя з’явилася на початку ХХ століття та відразу викликала жваві дискусії серед науковців та простого люду. Інтерес до соєвих продуктів пов’язаний, перш за все, з унікальним хімічним складом сої. У цілому за вмістом білка соя не має собі рівних і містить 34,9% рослинного білка, тоді як вміст білка в курячих яйцях становить 12%. Крім того, соєві білки на 90% засвоюються людиною. Саме тому ця культура стала джерелом найважливішої сировини для багатьох галузей.

Однією із найважливіших агротехнологій у вирощуванні сої є передпосівна інокуляція насіння азотфіксуючими бактеріями. Недаремно такі соєві лідери, як США, Бразилія та Аргентина інокулюють більшість своїх соєвих площ. Це не тільки екологічна технологія, вона також є дуже економною у порівнянні із внесенням N добрив.

Фермери у цих країнах повністю покладаються на атмосферний азот, який фіксує інокульована рослина. І на це є своє раціональне пояснення.

Потенційна кількість фіксованого атмосферного азоту інокульованою соєю може сягати 360-450 кг/ га. На кожну тонну вирощеної сої потрібно приблизно 80 кг N (65 кг N припадає на зерно, яке містить 40% протеїну та 15 кг N на коріння, стебла та листя).

Для отримання врожайності, скажімо, 2,5 т/га, потреби у атмосферному N становитимуть 200 кг/га. За використання інокулянтів витрати на біологічний азот незначні: за найеффективніший препарат на ринку України фермер заплатить 300-400 грн/га.

Засвоєння N-добрив рослинами сої не перевищує 60%, це означає, що рослинам потрібно біля 340 кг N/ га, або тонну селітри (з 34% N) для досягнення вищезгаданої врожайності.

У жовтні 2015 вартість аміачної селітри (34% N) становила 7 500 грн/т та продовжує невпинно рости щодня. До вартості азотних добрив потрібно ще додати вартість пального для техніки, яка буде вносити добрива в ґрунт. Ось і вирішуйте, що вигідніше?

Досвід Бразилії

Бразилія – друга в світі країна за площами вирощування сої (31,5 млн га у 2014). Середня врожайність на грудень 2014 становила 2,98 т/га. Місцеві вчені провели низку дослідів, порівнюючи врожайність сої, вирощуючи її 3 роки поспіль у трьох варіантах. Результати подано у Таблиці 1.

Таблиця 1. Порівняння врожайності (т/га) при вирощуванні сої після сої у 3-х варіантах

Обробка Південний регіон

Лондріна Понта Гросса

Серрадос

Гоіанія Планалтіна

1. Неінокульовано 3,836 2,697 2,341 2,483
2. Неінокульовано, N 200 кг 3,434 2,872 2,432 2,660
3. Інокульовано високоефективними штамами 4,025 2,912 2,462 3,119
Прибавка при щорічній інокуляції по відношенню до неінокульованих варіантів, % 4% 7% 5% 25%

 Досвід Уругваю

Уругвай – дев’ята в світі країна за площами вирощування сої (1,25 млн га у 2014). Середня врожайність на грудень 2014 становила 2,72 т/га. Інокулює 100% площ високоякісними інокулянтами власного виробництва. Виробництво інокулянтів контролюється державою. Усе, від вибору штамів бактерій до виробництва, регулюється Міністерством с/г. Жоден препарат, який не відповідатиме суворим стандартам якості та вимогам до титрів бактерій, не зможе одержати реєстрацію в Уругваї. Саме тому інокулянти цієї країни вважаються одними з найкращих у світі.

Україна щороку інокулює приблизно 50% площ, хоча на більшості ґрунтів соя вирощується вперше або нещодавно. Чому? Невже побоювання виробників сої покластися на ласку живих організмів переважує захмарні витрати на азотні добрива?

АгріБактер® – високоякісний двокомпонентний пре-інокулянту для сої, який містить щонайменше 1х1010/мл живих клітин бактерій роду Bradyrhizobium elkanii.Препарат дає можливість проводити інокуляцію насіння за 90 днів до висіву та ініціює масове утворення продуктивних азотфіксуючих бульбочок вже на початкових етапах розвитку рослин.

  • Мета застосування: фіксація атмосферного азоту рослинами сої
  • Форма: рідкий стерильний препарат високоефективних штамів Bradyrhizobium elkanii
  • Титр бактерій: 1×1010/мл (10 млрд. КУО/мл)
  • Обробка насіння: нанесення препарату можливе за 90 днів до висіву насіння
  • Сумісність: препарат сумісний із оригінальними хімічними протруйниками
  • Дозування: суміш 1,25 л інокулянту АгріБактер® та 1,25 л Біопротектору на 1 тонну насіння сої
  • Упаковка: 12 л (2×3 л – інокулянт, 2×3 л біопротектор)
  • Термін придатності: 18 місяців за температури зберігання від +4 до +10ºС
  • Виробництво: Уругвай
  • Збільшення врожаю за використання препарату на: 250-500 кг/га.

 РізоФікс® – високоякісний сухий інокулянт для сої, який містить щонайменше 4х109/г живих клітин бактерій роду Bradyrhizobium elkanii. Препарат ініціює масове утворення продуктивних азотфіксуючих бульбочок вже на початкових етапах розвитку рослин.

  • Мета застосування: фіксація атмосферного азоту рослинами сої
  • Форма: сухий стерильний препарат високоефективних штамів Bradyrhizobium elkanii на основі торфу
  • Титр бактерій: 4×109/г (4 млрд. КУО/г)
  • Обробка насіння: препарат наноситься на насіння безпосередньо в день висіву насіння
  • Сумісність: препарат сумісний із хімічними протруйниками
  • Дозування: 2,8 кг сухого інокулянту РізоФікс® на 1 тонну насіння
  • Упаковка: ящик 8,4 – 10 кг з пакетами по 1,4 та 2 кг на 3 тонни насіння
  • Термін придатності24 місяці за температури зберігання від +4 до +10°С
  • Виробництво: Уругвай
  • Збільшення врожаю за використання препарату на: 150-300 кг/га.

Якщо говорити про перспективи інокуляційних технологій, то переваги цього методу обробки відчуло вже багато українських фермерів. Додатково зібрані врожаї з гектару навіть у найскромніших випадках дали їм можливість не тільки повернути затрати, але й одержати значні прибутки. А про користь використання бактеріальних препаратів для оздоровлення ґрунту та його збагачення біологічним азотом говорять цифри: загальний прибуток азоту в наземних органах та пожнивних рештках при культивації бобових становить від 57,5 до 335 кг/га на рік. Кількість азоту, що вноситься в ґрунт бобовими рослинами завдяки бульбочковим бактеріям, сягає 100-250 кг/га за сезон. Над цим варто замислитися усім, хто хоче досягти найбільшої віддачі від засіяних площ.

Схожі новини

Мікроорганізм, який ви купуєте, повинен бути чітко ідентифікований. Чому питання вибору штаму таке важливе. Яка концентрація є оптимальною? Як довго продукт може зберігатися? Коли і як застосовувати препарат на основі мікроорганізмів? Які властивості мікроорганізмів? Хто виробник? Навіщо додавати мікроорганізми, якщо вони і так присутні в природі? Рослини природним чином заселені мільярдами мікроорганізмів. Вивчення мікробних угруповань, […] …