- 1. Одна з основних характеристик – титр, тобто кількість живих бактерій, які містяться в одному грамі або мілілітрі препарату. Практикою доведено, що для якісної інокуляції на насінину має припадати не менше ніж 1 млн живих клітин бактерій.
Це так званий оптимум, який дає змогу отримати повноцінний урожай завдяки інокуляції навіть за несприятливих погодних умов.
Саме тому, економлячи на препараті та використовуючи низькоконцентровані інокулянти (1-2 млрд/мл), ви ризикуєте не побачити бульбочок на корінні за таких несприятливих факторів, як:
– безпосередній контакт та шкодочинний вплив хімічних протруйників на бактерії;
– засуха під час сівби чи впродовж вегетації;
– надмірна кількість опадів;
– низький рН ґрунту (нижче 5,5) або ж високий рН ґрунту (вище 7,5);
– внесення генеричних ґрунтових гербіцидів або використання мікроелементів, які можуть мати шкодочинну дію на бактерії (молібден, кобальт).
Не даремно світові виробники-лідери найефективніших інокулянтів, створюючи висококонцентровані препарати, рекомендують саме таку норму використання препарату на тонну насіння, яка забезпечить щонайменше 1 млн живих клітин на 1 насінину.
В Україні ж існують постачальники інокулянтів, які дозволяють собі гратися із заниженням норм витрат і без того низькоконцентрованих препаратів, щоб ціна на тонну обробки насіння була нижчою від конкурентів. Але тим самим вони граються з грошима виробника сої, який, за їхньою рекомендацією, платить менше за тонну насіння, але в декілька разів переплачує за діючу речовину і при цьому ризикує врожайністю посівів сої .
Для прикладу:
1 л імпортного висококонцентрованого інокулянту АгріБактер (титр 1х1010) з Біопротектором (екстендером у складі) обійдеться середньому виробнику сої в 36 доларів із ПДВ.
Норма витрати 2,5 л/т, вартість на тонну насіння: 90 доларів.
1 л імпортного низькоконцентрованого інокулянту (титр 2х109) без екстендера обійдеться середньому виробнику сої в 27 доларів із ПДВ.
Норма витрати 1,7 л/т. Вартість на тонну насіння виходить 46 доларів, а якщо додавати екстендер, то близько 51 долара.
Ніби економія.
Але за 90 дол./т ви купуєте 10 млрд бактерій в мл, а за 51 дол./т всього 2 млрд.
Це означає, що, заплативши на 39 дол./т менше за інокулянт, ви купуєте препарат з титром бактерій нижчим у 5 разів, до того ж із заниженою в півтора рази нормою нанесення.
Тобто кількість діючої речовини на тонну насіння в 6,5 рази менша, а ціна лише в 1,7!!!
Висновки робіть самі.
Ще одним фактором при виборі інокулянтів є види і штами бактерій, що містяться в препараті. Інокулянти бувають як одноштамові (ХайКот® Супер, ХайСтік®, Легюмфікс штам С 532), так і багатоштамові (АгріБактер®, РізоФікс®, штами: U1301 та U1302), можуть містити в собі як один вид бактерій (АгріБактер®, РізоФікс®, Bradyrhizobium elkanii), так і декілька (БіоБуст Плюс® (Ліквід), Bradyrhizobium japonicum – азотофіксуюча та Delftia acidovorans – фосфор мобілізуюча й ріст стимулююча).
Різні штами мають різний тип та тривалість дії. Якщо в препараті більше одного штаму, то й більша вірогідність того, що коли за несприятливих погодних умов один зі штамів не спрацює, то інший виступить у ролі страховки.
- 2. Наявність біопротектора або екстендера, який дозволяє зберігати живими мікроорганізми (бактерії) за несприятливих умов, а саме: нестача вологи, агресивне хімічне середовище за одночасної обробки з хімічними протруйниками, тощо. Саме завдяки біопротекторам (екстендерам) з’явилася можливість проводити завчасну інокуляцію ( в господарствах чи на насіннєвих заводах) до 90 днів перед висівом.
Методи інокуляції
Інокуляція в рядок
Внесення інокулянта безпосередньо в рядок:норма внесення інокулянту АгріБактер® (ХайКот®Супер) від 12,5 до 25 мл суміші на 500 метрів рядка
1,4 л/га (ширина рядка = 35 см)
1,1 л/га (ширина рядка = 45 см)
0,71 л/га (ширина рядка = 70 см)
Загальний об’єм робочого розчину води з інокулянтом і біопротектором може сягати 30-50 л на гектар.
Сівалки, обладнані форсунками для внесення рідких добрив також можна використовувати і для внесення рідкого інокулянту. Такий метод інокуляції найрезультативніший, оскільки бактерії потрапляють одразу в ложе насіння, не вступаючи в безпосередній контакт з хімічними протруйниками, та не зневоднюються на насінні, бо не потрапляють під дію прямого сонячного проміння.
Інокуляція під час завантаження насіння в сівалку через шнек
Цікавим методом інокуляції рідкими препаратами в день посіву є підвішування пакету з розчином інокулянту над отвором забору зерна в шнеці. Так можна наносити інокулянти як з екстендером, так і без нього (рідкі препарати, які наносяться за 24 години до висіву). Протруєне зерно подається з машини в сівалку шнеком і інокулюється безпосередньо перед висіванням.
Переваги: відсутність контакту бактерій із розчином хімічних протруйників. Добре підійде для препаратів із невеликим титром та тих, що не мають екстендера.
1. Вставте перехідник у горловину 3 л пакета інокулянту та з’єднайте його з 3 л пакетом біопротектору.
2. Добре перемішайте обидва компоненти препарату.
3. Приєднайте до горловини пакета аплікатор з трубкою (набір продається окремо).
4. Підвісьте пакет та налаштуйте швидкість подачі розчину, відповідно до норм нанесення, зазначених виробником.
Інокуляція поточними мобільними протруювачами з аплікаторами типу G3
Якщо ви труїте насіння фунгіцидами чи інсектицидами, то вам зручніше буде обрати рідкі формуляції інокулянтів із біопротектором (екстендером) для захисту бактерій від шкодочинної дії хімікатів під час одночасної обробки протруювальним обладнанням.
На сьогоднішній день в Україні переважають шнекові протруювачі типу ПС, але вони травмують насіння і не є найкращим варіантом для заощадливого виробника. Проте вже кілька останніх років на ринку представлені канадські мобільні нетравмуючі протруювачі. Вони складаються з аплікаторів з форсунками для розпилювання розчинів на насіння. Можуть легко інтегруватись в потоки насіння в господарствах, підвішуватися як під існуючі в господарствах зернові бункери, так і прилаштовуватися до транспортерів та норій (як норія Фадєєва).
Система з аплікатором G3 розроблена для точного нанесення рідкого протруювача та інокулянту на різні типи насіння. За її допомогою можна обробляти насіння зернових, бобових, льону, кукурудзи та сої. Аплікатор G3DS може наносити як один рідкий розчин, так і два почергово, або ж обидва розчини в баковій суміші на насіння під час його виходу з аплікатора. Оптимальна швидкість потоку насіння 15-45 т/год.
Метод вологої інокуляції торф’яним інокулянтом
Використання інокулянтів на основі торфу і сьогодні популярне в основних країнах – виробниках сої. Для цього застосовують спеціальне обладнання для рівномірного та якісного нанесення препарату на насіння.
Компанія «АГРІТЕМА» спільно з Мелітопольським підприємством КТЕП розробили модифікацію ПСШ 3-02, який дозволяє наносити суспензійний розчин на насіння. Для цього протруювач дообладнали пристроєм механічного перемішування суспензії.
Ця модифікація на відміну від решти шнекових протруювачів типу ПС дає можливість наносити торф’яний інокулянт у водному розчині разом із хімічними протруйниками.
Якщо за сухої інокуляції в бункері сівалки чи за перемішування насіння з торф’яним інокулянтом на брезенті лопатами якість покриття насіння становить 30-60%, то за вологої інокуляції торфом, забезпечується рівномірний розподіл препарату по всій масі насіння.
Переваги інокуляції:
– економія на азотних добривах – активні ризобії за умов правильної інокуляції насіння здатні фіксувати до 250 кг/га доступного рослинам азоту, частину якого використовують наступні у сівозміні сільськогосподарські культури;
– інокуляція забезпечує виробнику додаткове збільшення протеїну в зерні на 1-2%;
– поєднання в одному препараті кількох ефективних штамів ризобій із різним типом дії є запорукою більшої продуктивності навіть за високої чи низької температури ґрунту чи засухи;
– зменшення забур’яненості – завдяки мінімальному внесенню або й зовсім відмови від внесення мінеральних азотних добрив під посіви бобових послаблюється сила росту бур’янів;
– зменшення забруднення ґрунтових вод;
– зростання прибутковості – підвищення врожайності разом зі зменшенням внесення норм азотних добрив робить використання інокулянтів прибутковою інвестицією.
Інокулянти АгріБактер®, БіоБуст Плюс® (Ліквід) та РізоФікс® від компанії «АГРІТЕМА» містять штами ризобіальних бактерій з високою вірулентністю, а також найвищі на ринку титри, які забезпечують інтенсивну фіксацію атмосферного азоту за розумною ціною.
Використання якісних інокулянтів із високим вмістом азотфіксуючих бактерій для обробки насіння бобових культур є сьогодні аксіомою, що дозволяє повною мірою реалізувати генетичний потенціал сучасних сортів і гібридів сільськогосподарських культур, забезпечуючи найвищі врожаї за найкращої окупності інвестицій.